Nieurazowy obrzęk

Napuchnięta i zbolała kończyna nie zawsze musi świadczyć o urazowej etiologii jej dysfunkcji. Jeśli nie znamy powodu zmian w ruchomości i jej kształcie powinniśmy skontaktować się z lekarzem. To, co z pewnością go zainteresuje to temperatura kończyny i czucie. Lekarz winien także zebrać stosowny wywiad. Dużo chorób współistniejących może być powodem opuchlizny. Najczęstszą przyczyną, zwłaszcza u osób starszych są choroby sercowo-naczyniowe. W szczególności to zaburzenia odpływu żylnego objawiają się stanem zapalnym kończyn podobnie jak głębokie zakrzepy żylne. 

https://krakow.bodymove.pl/lokiec-golfisty-leczenie-krakow/

Niewydolność serca jest jednym z najczęstszych powodów obrzęku nóg u osób w podeszłym wieku. Często ból i uczucie opuchnięcia powodują wszelkiego rodzaju zapalenia, a w szczególności zapalenia stawów, błony maziowej i powięzi. Odpowiedzią na ekspozycję kończyn na zbyt wysoką i niską temperaturę będzie ich stan zapalny oraz opuchnięcie. 

Osoby starsze często mają nieprawidłowo funkcjonujący układ termoregulacji. W ich przypadku choćby chwilowa ekspozycja kończyny na temperaturę odbiegające od normy może powodować problemy z ich ukrwieniem i czuciem. 

Choroby nowotworowe także mogą stwarzać opuchnięcia kończyn. Specjalne znaczenie ma zapalenie węzłów chłonnych i obrzęki limfatyczne będące ich następstwem. 

Nadmierne zbieranie się wody w organizmie w tym również w kończynach powodują choroby nerek.

Każda sytuacja niezwiązana z urazem, w której zauważymy ograniczoną ruchomość kończyny, jej obrzęk lub zaczerwienienie powinna wzbudzać nasz niepokój. Przypuszczalnie powodem takiego stanu rzeczy są inne choroby systemowe. W takiej sytuacji winniśmy jak najszybciej udać się do lekarza ażeby otrzymać skierowanie na konieczne badania. Nieprawidłowo działająca kończyna zacznie tracić swoją masę mięśniową. Spowoduje to powstanie przykurczy i doprowadzi do jeszcze większej dysfunkcji. Długo nieleczone obrzęki wiążą się z dłuższym okresem powrotu do zdrowia oraz żmudną i uciążliwą rehabilitacją. Dlatego należy reagować prędko i zdecydowanie. Jedynie takie działanie pozwoli nam na szybki powrót to zdrowia.

Dodaj komentarz